Congratulations to all teams who battled in the OBOB State Tournament on April 14th, 2012. The competitors were well prepared, showed impressive sportsmanship, and celebrated books through the day.
Competition Charts for each division:
Congratulations to our 3rd-5th, 6th-8th, and 9th-12th grade winning teams for 2012:
3rd-5th Grade: OES Elementary:
6th-8th Grade Team: Monroe High School:
9th-12th Grade: Westview High School:
Final List of All Teams Advancing to OBOB State on April 14, 2012
Region 1
Elementary Schools – 3/5 Division
Deer Creek Elementary
Rock Creek Elementary
Oregon Episcopal School (Lower School)
Middle Schools – 6/8 Division
Whitford Middle School
Five Oaks Middle School
High Schools – 9/12 Division
Westview
Oregon Episcopal School
Region 2
Elementary Schools – 3/5 Division
Grandhaven Elementary School
Hoover Elementary School
Pratum School
Middle Schools – 6/8 Division
Cheldelin Middle School
Linus Pauling Middle School
Pratum School
High Schools – 9/12 Division
Sheridan Japanese School
South Albany High School
Region 3 North
Elementary Schools – 3/5 Division:
Veneta Elementary
Yolanda Elementary
Awbrey Park Elementary
Centennial Elementary
Middle Schools – 6/8 Division:
Briggs Middle School
Monroe High School
Region 3 South
Elementary Schools 3/5 Division:
Melrose Elementary
Middle Schools 6/8 Division:
North Douglas Elementary/Middle School
Region 3North/South
High Schools – 9/12 Division
Sutherlin High School
Elmira High School
South Eugene High School
Region 4
Elementary Schools - 3/5 division
Irvington
ACCESS Academy
Winterhaven
Richmond
Middle Schools - 6/8 division
Wy'East
Gray Middle
ACCESS Academy
Rosemont Ridge Middle
High Schools - 9/12 division
South Wasco County
Estacada High
Region 5:
Elementary School - 3/5 Division
Rogue River Elementary School
Middle School- 6/8 Division
Rogue River Middle School
High School- 9/12 Division:
South Medford High School
Region 6
Elementary School - 3/5 Division
Desert View Elementary School
Middle School- 6/8 Division
Helix Middle School
High School- 9/12 Division:
Adrian High School
Region 7
Elementary School – 3/5 Division
Lava Ridge Elementary
Middle School School – 6/8 Division
Cascade Middle School
High School – 9/12 Division
Mt. View High School
Region 1: March 17th, 2012, Contact: Region 1 Coordinators at obobregion1@gmail.com
Region 1 website for participating schools and volunteers. Location: Sunset High School
Region 2: March 10th, 2012, Contact: Meg Miranda - Meg.Miranda@corvallis.k12.or.us . Location: Linus Pauling Middle School.
Website for participating schools and volunteers for Region 2: https://sites.google.com/a/corvallis.k12.or.us/obob-region2/
Region 3 North:
On Saturday, March 3rd the Eugene School District will host the 3N Elementary Tournament.
Location: North Eugene HS; Contact: Sara Cramer cramer@4j.lane.edu
On Saturday, March 10th, the Bethel School District will host the 3N Middle School Tournament.
Location: Willamette High School; Contact: Dianne Hill and Leslie Brown obob@bethel.k12.or.us
Representing Region 3 North at OBOB State:
Veneta Elementary
Yolanda Elementary
Awbrey Park Elementary
Centennial Elementary
Region 3 South: February 25th, 2012, additionally: Region 3 North and South High School Division will be held at the Region 3 South on Feb. 25th. Contact: Jennifer Parkhurstjparkhurst@roseburg.k12.or.us Judy Kulluson and Mary McClintock, location: Roseburg High School.
Region 4: March 3rd, 2012, Location: Canby High School
Contact: Linda Fukasawa, fukasawl@canby.k12.or.us
OBOB Regional Results: Final Results Region 4.xlsx
Region 5:
Eagle Point Middle School is hosting the Region 5 Battle of the Books, Saturday March 17th.
Contacts: Hazel Smith hazel.smith@ashland.k12.or.us
Lisa Krebs lkrebs@grantspass.k12.or.us
Heather Marinucci marinucchi@eaglepnt.k12.or.us
3/5 FINAL BRACKETS2012 FINAL BRACKETS 3.5.pdf
6/8 FINAL BRACKETS2012 final brackets 6.8.pdf
2012 Co-chairs: Angela Lattin & Sharilyn Newtson
Email: angelalattin@gmail.com OR Sharilyn.Newtson@helix.k12.or.us
2013 REGION 6 BATTLES: MARCH 9, 2013
Eastern Oregon University campus
Badgley Hall
Tentative Co-chairs: Sharilyn Newtson & Glenn Stelson
Email: glenn.stelson@hermiston.k12.or.us or Sharilyn.Newtson@helix.k12.or.us;
If you are interested in becoming more involved in Region 6, please contact one of the individuals listed above.
Region 7: March 17th, 2012, Contact: Amy Wilde amy.wilde@bend.k12.or.us
Location: Cascade Middle School
State OBOB Competition: State Date: 4/14, 2012, Chemeketa Community College
Region Clarification, don't know which OBOB region you are in? Check your registration to see which region you registered in! Also, see below the counties for each Region:
Registered school list (which includes your school registration information (sorted by School Name)
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AuUWg1tKqTyLdDVPMXhlTnBkNXdoSldaYmJ5MTNUX1E#gid=0
Region 1: Clatsop, Columbia, Tillamook, Washington
Region 2: Benton, Lincoln, Linn, Marion, Polk, Yamhill
Region 3 North: Lane County
Region 3 South: Coos, Douglas
Region 4: Clackamas, Hood River, Multnomah, Sherman, Wasco
Region 5: Curry, Jackson, Josephine, Klamath, Lake
Region 6: Baker, Gilliam, Malheur, Morrow, Umatilla, Union, Wallowa
Region 7: Crook, Deschutes, Grant, Harney, Jefferson, Wheeler